Suspension Fitness Multigym

Healthy Body Weight Workout Anywhere

How does it work

Original exercises for entire body

XUP - original bodyweight exercises to be done at your home gym, outdoors or commercial gym

XUP® is a fitness equipment allows you to do unique exercises for a full body workout at home or in a gym, facilitates each movement, low impact on joints and accelerates results.

Your total gym solution

XUP - replacing most of the classic exercise fitness machines, TRX<sup>®</sup> Suspension Trainer and Total Gym<sup>®</sup>

XUP® brings completely new workouts, replacing most of the classic fitness exercise machines including TRX® Suspension Trainer and Total Gym®.

Portable gym to workout anywhere

XUpTrainer - portable total gym that can be used to exercise at your home gym or to workout outside or at your favourite profi gym.

XUP® is a portable multi gym that facilitates bodyweight workout and can be used to exercise at your home gym or to workout outside in the park or at your gym.

Five years of development and testing. High quality stainless steel, aluminum and abrasion resistant materials. Made in Czech Republic. Patented.

buy XUP® XUP® in detail

What XUpTrainer® users say

Effective fitness equipment I can simply and safely use at home is important to my fitness regiment. I was surprised with the number of different exercises offered by the XUP Trainer system that provide focused effort with results on all muscle groups on my body. The mechanical pulley system provides a smooth and comfortable range of motion and utilizes my own body weight as resistance instead of bulky costly weight press and other machines. I highly recommend the XUP trainer to achieve the results you are looking for.

Paul S., age 47

I purchased the XUP trainer in order to exercise in my home office in a small apace. XUP trainer allows me to do this. I get a whole body workout with 30 mins without any need for free weights or other bulky equipment. As the XUP uses my own body weight, I can exercise alone in safety. If you have a time pressured life, but want to find time for exercise, then I can recommend XUP as the ideal solution.

Mark R., age 54

The XUP trainer was recently added to my fitness regimen and was one of the best things I could have done. The movements with the equipment are smooth and I like that I can change the difficulty of exercises very easily by changing the positioning of my body weight or the components of the machine. This piece of equipment does not take up much space in my home gym, is one I can use safely by myself and does not require the use of weights or additional equipment for optimal results which is fantastic.

Moira R., age 17

The X-Up Trainer provides a full body work out through the use of your body weight as resistance. There are a variety of exercises that are challenging and engaging to keep you motivated while you work out using the X-Up Trainer. It is a nice alternative to other body weight training equipment or programs. Give it a try!

Kim S., age 48

X-UP Trainer je naprosto geniální řešeni pro domácí cvičení. Velmi oceňuji především dvě vlastnosti této pomůcky: zaprvé je velmi úsporná pokud jde o místo v bytě a přesto hravě nahradí velké množství strojů, které jsou v posilovně a zadruhé mi umožnuje dělat cviky, které bych sama na podložce nikdy nezvládla, nebo pouze s minimálním počtem opakování. Snadno a rychle procvičím celé tělo a to s minimem ztraceného času při nastavování. Můj trénink s X-UPem dostal úplně nový rozměr a dnes si již nedovedu představit cvičení bez něj.

Vlaďka N., age 43

Jako člověk, který potřebuje své tělo v kondici, abych mohl dobře vykonávat svou profesi filmového kameramana, oceňuji na Xup Traineru, jeho ohromné možnosti které nabízí. A i přesto, že jsem někdy unavený a do cvičení se musím nutit, mám vždy dobrý pocit, protože cvičit s Xupem, neboli houpačkou, jak Xup nazývají mé děti, je navíc neskutečná zábava.

Pavel B., age 42

Xup Trainer je skvělý cvičící přístroj, díky němuž jsem zpevnila a zformovala celou postavu, aniž bych přetěžovala bolavá záda. Je to výborný pomocník pro každodenní cvičení.

Aneta K., age 24

Ten výrobek určitě doporučuji, přinesl do mého cvičení oživení, nové cviky a mám pocit, že pomáhá provádět i náročnější sestavy, které bych bez něho nemohl cvičit, takže vám zvýší i sebevědomí.

Vladislav S., age 53

See where and how others use XUpTrainer®

buy XUP® XUP® in detail

This site uses cookies. By continuing you agree to use the cookies. More information